Pielęgnacja oczu: wskazówki, jak zachować wzrok

0
Rate this post

Mówi się, że oczy są “oknem do duszy” i że można wiele powiedzieć za pomocą prostego spojrzenia… Co więcej, są one również odzwierciedleniem Twojego zdrowia! Dbałość o wzrok powinna być częścią rutyny każdego człowieka, ponieważ przyczynia się ona w ogromnym stopniu do jakości życia i dobrego samopoczucia w starszym wieku.

Czy wiesz, jak o nie dbać? Przekonajmy się!

Wskazówki jak dbać o oczy i wzrok:

1. Zrównoważona dieta

Zrównoważona dieta bogata w pożywne produkty jest niezbędna dla zdrowia całego organizmu. Jednak, gdy chodzi o to, aby zwrócić szczególną uwagę na oczy, nie może zabraknąć niektórych witamin i minerałów:

  • Witamina C: ważna dla zdrowia naczyń krwionośnych oraz, jako przeciwutleniacz, w zapobieganiu zwyrodnieniu plamki żółtej związanemu z wiekiem (AMD). Poza tym pomaga w przyswajaniu ważnych minerałów, takich jak żelazo.
  • Witamina A: pomaga w produkcji łez i rodopsyny, pigmentu obecnego w komórkach siatkówki i ważnego dla widzenia nocnego.
  • Witamina E: o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, witamina E pomaga również zapobiegać związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej.
  • Luteina i Zeaksantyna: pigmenty znajdujące się w plamce żółtej, centralnym obszarze widzenia, który chroni komórki siatkówki przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego
  • Omega 3: niezbędny dla funkcjonowania organizmu, omega 3 jest składnikiem zdrowych tłuszczów. Ma działanie przeciwzapalne i chroni komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez AMD, suche oko i jaskrę.
  • Cynk: pierwiastek, który chroni komórki siatkówki, zmniejszając progresję AMD. Pomaga również w przyswajaniu innych składników odżywczych.
  • Selen: wspomaga wchłanianie witaminy E, zmniejszając uszkodzenia spowodowane przez AMD.

Chroń oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV)

Nadmierna ekspozycja na słońce może przyczynić się do pojawienia się niektórych problemów z oczami, w szczególności szkliwa typu pterygium, zaćmy i AMD.

Najlepszym sposobem ochrony przed promieniami słonecznymi jest więc noszenie okularów z filtrami UVA i UVB (ciemnych lub na receptę). Pomocne mogą być również kapelusze lub czapki.

Chroń swoje oczy przed sztucznym niebieskim światłem

Naturalne niebieskie światło jest emitowane przez słońce i ma kilka korzyści dla zdrowia. Światło słoneczne w odpowiednim czasie powoduje produkcję witaminy D, poprawia pamięć, sen i koncentrację, a nawet nasz nastrój. Zwłaszcza u dzieci światło słoneczne jest niezbędne dla rozwoju oczu i wzroku.

Z kolei sztuczne niebieskie światło, emitowane przez świetlówki i sprzęt esuplementtroniczny, powoduje zmiany w komórkach siatkówki podobne do tych, które występują w AMD.

Chroń swoje oczy przed sztucznym niebieskim światłem

Ponieważ czas, jaki spędzamy z oczami przyklejonymi do ekranów, wydłuża się z dnia na dzień, także wśród dzieci, skutkiem tego może być wzrost zachorowań na tę chorobę.

Aby chronić się przed sztucznym światłem i dbać o oczy, należy ograniczyć czas spędzany przed ekranem i stosować filtry na urządzeniach esuplementtronicznych lub okulary.

Unikaj palenia

Palenie jest przyczyną wielu chorób, w tym chorób oczu. Głównymi przykładami są zaćma i AMD, ale palenie może również przyczyniać się do zapalenia oczu, retinopatii cukrzycowej, odwarstwienia siatkówki i jaskry.

Jest tylko jedno rozwiązanie: porzucenie nałogu palenia. Od tego momentu skutki palenia są stopniowo redukowane w organizmie, a ryzyko chorób może być tak niskie, jak u osób niepalących.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here