DOWIEDZ SIĘ, JAK DBAĆ O ZDROWIE SWOICH OCZU

0
Rate this post

Mimo że jest tak ważne dla naszego dobrego samopoczucia, zdrowie oczu jest stale zaniedbywane. Na ogół martwimy się o to w bardziej szczegółowy sposób dopiero wtedy, gdy pojawia się problem, co jest błędem.

Aby zapewnić, że Twoje oczy są zawsze zdrowe, ważne jest, aby przyjąć kilka prostych, ale bardzo skutecznych środków. Wiele z nich powinno być praktykowanych codziennie, aby uniknąć ujawnienia się lub pogłębienia istniejących problemów.

  • Ważne jest, aby wiedzieć, że zdrowie Twoich oczu zależy w dużej mierze od Ciebie i Twoich nawyków, ale nie martw się, ponieważ dbanie o oczy nie jest trudne. W tym artykule wyjaśnimy, co możesz zrobić, aby uniknąć problemów z oczami i zapewnić sobie dobre widzenie. Sprawdź to!

1. AKTUALIZUJ SWOJE BADANIA OKULISTYCZNE

Kiedy tematem jest zdrowie oczu, zapobieganie jest jedną z głównych wskazówek. Dlatego ważne jest, aby badania okulistyczne odbywały się tak często, jak zaleca to specjalista.

Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre przewsuplementłe choroby oczu, takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej i retinopatia cukrzycowa zazwyczaj nie mają objawów we wczesnych stadiach. Dlatego najlepszym sposobem na wykrycie choroby są nawet badania profilaktyczne.

2. ZAINWESTUJ W ZDROWE NAWYKI

Prawdopodobnie wiedziałeś już, że zrównoważona dieta jest kluczem do zdrowszego życia, ale czy wiedziałeś, że prawidłowe odżywianie może pomóc w zapobieganiu wielu chorobom oczu?

Dzieje się tak dlatego, że jeśli jesteś wolny od tzw. chorób ogólnoustrojowych, czyli takich, które dotyczą wielu narządów lub całego organizmu, jak np. nadciśnienie czy cukrzyca, to automatycznie jesteś wolny od związanych z nimi problemów z oczami, takich jak retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa.

Jaki jest najlepszy sposób na uniknięcie problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie i cukrzyca? Poprzez przyjęcie zdrowej diety, czyli takiej, która jest uboga w cukry, rafinowane węglowodany, sód i tłuszcz.

Osoba, która oprócz prawidłowego odżywiania się, zachowuje inne zdrowe nawyki – takie jak niepalenie papierosów i unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne – unika również zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), które jest jedną z głównych przyczyn ślepoty u osób po 50. roku życia.

3. CHROŃ OCZY PRZED SŁOŃCEM

Ważne jest, abyś wiedział, że noszenie okularów przeciwsłonecznych to nie tylko kwestia osobistego gustu czy stylu. Odpowiednio dobrane, pomagają chronić siatkówkę przed promieniowaniem słonecznym i szeregiem problemów ze wzrokiem, w tym zaćmą.

Przy zakupie okularów należy zwrócić uwagę! Sprawdź, czy dany model posiada znak jakości gwarantujący, że jego soczewki odpowiednio chronią wzrok przed promieniami ultrafioletowymi. Unikaj tych, które tej gwarancji nie mają, bo korzystanie z nich przynosi więcej szkody niż pożytku.

CHROŃ OCZY PRZED SŁOŃCEM

Bardzo częstym błędem jest przekonanie, że okulary są potrzebne tylko w lecie. Nie jest to prawdą, ponieważ w zimie oczy są również narażone na działanie promieni ultrafioletowych, a zatem podatne na agresję.

4. POZNAJ HISTORIĘ CHORÓB OCZU W SWOJEJ RODZINIE

Ważne jest, abyś dowiedział się, czy Twoi bliscy krewni mieli problemy z oczami i jakie one były, ponieważ wiele chorób oczu jest dziedzicznych. Jednakże występowanie przypadków w rodzinie nie jest czynnikiem decydującym.

Wywiad rodzinny pomaga okuliście ukierunkować dalsze postępowanie zgodnie z potrzebami każdego pacjenta i ryzykiem rozwoju poważniejszej choroby oczu. W ten sposób łatwiej jest uzyskać wczesną diagnozę, jak również zalecić środki zapobiegawcze, które gwarantują dodatkową ochronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here