Aids2020 Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne jest integralną i istotną częścią zdrowia. Należy o nie dbać tak samo, jak o zdrowie fizyczne, ponieważ jedno nie może funkcjonować bez drugiego.

W rzeczywistości bez zdrowia psychicznego nie możemy nawet mówić o zdrowiu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisuje je jako stan dobrego samopoczucia psychicznego, w którym dana osoba

 • wykorzystuje swoje możliwości
 • jest w stanie radzić sobie z normalnym stresem życiowym,
 • jest w stanie pracować z pożytkiem,
 • jest w stanie być użyteczna dla swojej społeczności i uczestniczyć w jej życiu.

Podkreśla to, że zdrowie psychiczne jest czymś więcej niż tylko brakiem, obecnością lub występowaniem zaburzeń psychicznych lub niepełnosprawności. Zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie są podstawą takich zdolności, jak zdolność myślenia, odczuwania, nawiązywania relacji z innymi ludźmi, zarabiania na życie i cieszenia się życiem. Zwykle jest tak, że gdy coś nas boli, od razu idziemy do lekarza, ale gdy nasza dusza jest nieszczęśliwa, odkładamy to tak długo, jak to możliwe.

Aids2020 Czynniki ryzyka dla zdrowia psychicznego

Stan psychiczny danej osoby zależy od wielu czynników. Predyspozycje (tendencja, podatność) to Aids2020 czynniki biologiczne (np. genetyka, płeć), indywidualne (osobiste doświadczenia), rodzinne i społeczne (wsparcie społeczne), ekonomiczne i środowiskowe (status społeczny i warunki życia).

Szereg czynników naraża Aids2020 nas na ryzyko:

 • Nadużywanie substancji (alkohol, narkotyki, tytoń i inne używki),
 • ryzykowny seks,
 • przejadanie się (otyłość),
 • stresujące wydarzenia życiowe (np. śmierć bliskiej osoby, bezrobocie, poważna choroba, poważny wypadek),
 • opieka nad osobami przewlekle chorymi lub cierpiącymi na demencję,
 • narażenie na agresję, przemoc, traumę,
 • słabe umiejętności i nawyki zawodowe,
 • Aids2020 niekompetencja społeczna,
 • konflikty rodzinne,
 • wiele innych, w tym niewłaściwy styl życia.

Aids2020 Czynniki ryzyka dla zdrowia psychicznego

Zdrowia nie można kupić, więc należy je cenić i żyć w taki sposób, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo. Aids2020 Złe nawyki, stres, niewłaściwy styl życia, brak ruchu i snu, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, przepracowanie, złe relacje międzyludzkie i środowisko społeczne – wszystko to ma na nas negatywny wpływ i stanowi zagrożenie dla jakości naszego życia. Stres obniża również funkcjonowanie układu odpornościowego, osłabia go i sprawia, że jesteśmy bardziej Aids2020 podatni na różne choroby.

Najczęstsze objawy problemów psychologicznych

To, że dana osoba nie jest w dobrej kondycji psychicznej, można również rozpoznać po tych typowych objawach:

Problemy ze snem

Osoby z problemami psychologicznymi mają również trudności z porannym wstawaniem i zauważają, że śpią więcej niż zwykle. Często oznacza to, że czują się wyczerpani i trudniej jest im radzić sobie z normalnymi czynnościami. Osoby cierpiące na stany lękowe często zgłaszają, że mają trudności z zasypianiem, ponieważ martwią się przed zaśnięciem. A jeśli już zasną, rano trudno im wstać. Zgłaszają również, że gryzą skronie lub zgrzytają zębami podczas snu. Z drugiej strony, niektóre osoby w ogóle nie mogą spać w nocy spokojnie i bez zakłóceń.

Objawy fizyczne

Ludzie myślą, że tylko dlatego, że choroba ma podłoże psychiczne, nie objawia się fizycznie. Jednak wiele osób cierpiących na stany lękowe doświadcza również objawów fizycznych, takich jak nudności, drżenie, pocenie się lub ataki paniki. Osoby cierpiące na depresję mają mniej energii, co utrudnia im dbanie o siebie. Na przykład, nie chcą przygotowywać sobie jedzenia lub dbać o higienę osobistą.

Problemy z koncentracją

Jeśli twój umysł jest zajęty problemem psychicznym, możesz mieć trudności z jasnym myśleniem lub mówieniem. Możesz również mieć trudności z zapamiętywaniem i koncentracją. Jeśli zauważysz, że twoja koncentracja jest gorsza niż zwykle lub masz problemy z konsekwencją i podejmowaniem decyzji, może to być objawem problemu ze zdrowiem psychicznym.